تبلیغات
:.این نیز بگذرد.: - طرح توسعه صحن حرم حضرت زینب (س) به مرحله بهره برداری رسید
:.این نیز بگذرد.:
یکشنبه 5 مهر 1388

طرح توسعه صحن حرم حضرت زینب (س) به مرحله بهره برداری رسید

یکشنبه 5 مهر 1388

نوع مطلب :عقیله بنی هاشم، 
نویسنده :سعید تقی پور

طرح توسعه صحن حرم حضرت زینب (س) به مرحله بهره برداری رسید

طرح توسعه صحن شمالی حرم حضرت زینب کبری (س) واقع در حومه جنوبی شهر دمشق، دوشنبه شب در آیینی خاص به مرحله بهره برداری رسید.

به گزارش سرویس اجتماعی برنا ، بودجه این طرح هفت هزار ودویست متر مربعی بالغ بر پنج میلیون دلار اعلام شد که با همت "محمد و باسم" الغدیر از شیعیان اهل بیت (ع) عربستان سعودی تامین شده است.

در این مراسم وزیران اوقاف و گردشگری سوریه، همچنین شماری از سفیران ونمایندگان کشورهای اسلامی مقیم این کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران، لبنان، کویت، مالزی واندونزی حضور داشتند.

ساخت صحن شمالی حرم حضرت زینب (س) چهارسال طول کشید که پنج هزار متر مربع آن برای صحن و رواق و مساحت باقیمانده هم برای سایر تاسیسات از جمله دفاتر اداری، سرویس بهداشتی، وضوخانه ها، خیابان و توقفگاه خودرو در نظر گرفته شد.

دیوارهای این صحن که به مساحت دو هزار و هفتصد متر مربع است ، توسط یک گروه هفت نفره از کاشی کاران کشورمان تزیین و مقادیر کاشی مورد نیاز هم از شهر اصفهان با هدف وقف حرم حضرت زینب (س) ارسال شد.

بر اساس برنامه توسعه حرم حضرت زینب (س) در پانزده سال آینده مصلای بزرگ حرم مطهر در قسمت جنوبی و مرکز تجاری و اقامتگاه برای زوار در قسمت شرقی حرم احداث خواهد شد.

بر این اساس صحن کنونی حرم حضرت زنیب (س) ، پس از بهره برداری از صحن جنوبی به طور کامل سرپوشیده خواهد شد تا با مساحت 4100 متر مربع در فصلهای زیارتی ومناسبتهای مذهبی ظرفیت گنجایش زوار مرقد ملکوتی عقیله بنی هاشم را داشته باشند.

سالانه بالغ بر یک میلیون زائر از کشورهای مختلف اسلامی به حرم حضرت زینب کبری(س) مشرف می شوند که از جمله آنان حدود ششصد هزار زائر از هموطنان ایرانی هستند.

برپایه این گزارش، وزیر گردشگری سوریه در سخنانی در این مراسم از اهتمام دولت این کشور برای اجرای طرحهای توسعه اماکن مذهبی به منظور ارایه خدمات و امکانات رفاهی به زوار بقاع متبرکه اهل بیت (ع) خبر داد.

سعد الله آغا القلعه افزود: دولت سوریه درآمد ناشی از زیارت و اماکن دینی را از جمله ابزارهای توسعه پایدار، رشد اقتصادی و تبادل فرهنگی تلقی کرده و لذا وزارت گردشگری در نظر دارد منطقه زینبیه را به یک منطقه زیارتی گردشگری که در برگیرنده همه امکانات رفاهی تبدیل کند.

وزیر اوقاف سوریه نیز در سخنانی ، حضرت زینب (س) را سمبل مکتب مقاومت، صبر، شجاعت و پایداری دانست و گفت : رشد مکتب قرآنی در واقع مدیون صبر حضرت زینب (س) است و ایشان به ملکه ذهن ما تبدیل شده است.